Megéri németet tanulni
Manapság már annak a kérdésnek, hogy szükségünk van-e más nyelvre az anyanyelvünkön kívül, nincs igazán létjogosultsága, hisz mindannyian tudjuk, hogy elengedhetetlen az idegen nyelvek ismerete. Nyelvet tanulni nemcsak azért jó, mert a karrierépítés során sokkal több lehetősége lesz az embernek, hanem azért is, mert saját magunknak teszünk jót vele, hisz a világ egy új oldala nyílik meg számunkra.
Nyelvválasztáskor számos tényezőt kell mérlegelnünk. Figyelembe kell vennünk az egyes nyelvek hozadékait, hogy mennyit profitálhatunk belőlük, illetve meg kell találni közülük azt, amelyikkel a legkönnyebben tudunk azonosulni. Mindegyik nyelvnek megvannak a maga szépségei, nehézségei, izgalmai és előnyei.
Az Európai Unió lakosságának kb. 20 %-a, azaz minden ötödik ember német anyanyelvű.
Nekünk, magyaroknak a német anyanyelvűekkel van a legtöbb lehetőségünk közvetlenül is kapcsolatba kerülni, hiszen a Magyarországra látogató külföldiek jelentős része német, ha pedig turistaként mi indulunk nyugat felé, először német nyelvű országokon vezet át utunk.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere Németország. Számtalan német és osztrák tulajdonú cég telepedett meg hazánkban.
Köztudott, hogy a német a világ egyik legfontosabb nyelve a tudomány és kultúra területén.
Valamint érdemes megemlíteni, hogy a német nyelv rendkívül logikus felépítésű.
Gimnáziumunkban komoly hagyománya van a német nyelv oktatásának. Számos némettanár került ki intézményünk falai közül.
Iskolánk a Salgótarjáni Bolyai János Gimnáziummal közösen nyaranta nyelvi tábort szervez német nyelvterületre, ahol a diákok megismerhetik az adott hely kultúráját, fejleszthetik nyelvtudásukat.
5. osztálytól teljesen kezdő szinttől tanítjuk a németet. A tapasztalataink azt bizonyítják, hogy azok is könnyen be tudnak kapcsolódni az oktatásba, akik addig nem tanultak németet.
Ezt az állítást Demeter Dóra (7.a) és Együd Anna Mikolt (7.a) is alátámaszthatják, akik ugyan az általános iskolában angolul tanultak, de a gimnáziumunkba lépve a német nyelv mellett tették le a voksukat. Mindkét lány ötödik osztálytól kezdve nagy-nagy szorgalommal és elszántsággal vetette bele magát a német nyelv rejtelmeibe. Ebben a tanévben jelentkeztek a német OÁTV-re, ami a legrangosabb országos verseny német nyelvből. Heti öt órában (négy németóra és egy OÁTV felkészítő óra keretében) készítette őket osztályfőnökük, Várkonyi-Kanyó Rita tanárnő a versenyre. Az iskolai fordulón elért szép teljesítményük alapján bekerültek a megyei fordulóba, ahol Demeter Dóra 1. helyezést ért el. Együd Anna Mikolt sajnos betegség miatt lemaradt a döntőről.
Szívből gratulálunk Dórinak és reméljük, hogy sikere sokaknak motiváló hatású: Megéri németet tanulni és a belefektetett kemény munka (előbb vagy utóbb) meghozza az eredményt.

